Mapex Horizon: budżetowy zestaw perkusyjny

Autor: Przemysław Głowacki • 19 kwietnia 2013
Mapex HX 5295TCZJ
19 kwietnia 2013 09:07
Przemysław Głowacki Perkusista / drum-tech Dostarczył Grupa Zibi S.A. ul. Wirażowa 119 02-145 Warszawa
 • Solidny hardware
 • Kulowy tomholder
 • Niezłe brzmienie w tej klasie
 • Stołek w zestawie
 • Słabo brzmiący werbel
 • Fabryczne naciągi

Po ciekawym i całkiem niezłym Pearlu Targecie przyszedł czas na przyjrzenie się kolejnym bębnom z półki entry-level, tym razem w moje ręce wpadł Mapex Horizon.

To właśnie tutaj swego czasu Mapex na rynku polskim wiódł prym zestawami z serii Q tak bardzo, że chyba co drugi zestaw w Polsce to była perkusja od tego producenta. Jak Horizon znajduje się w obecnych realiach rynkowych?  Czy jest szansa na kolejną rewolucję?  Zaraz postaram się Wam przybliżyć ten zestaw. 

 

Rozeznanie

Przypomnijmy, że od jakiegoś czasu dystrybutorem marki Mapex została firma ZIBI, która odpowiada również za talerze Zildjian w Polsce. Dostarczony nam zestaw został opatrzony symbolem HX 5295TCZJ w kolorze Grey Sparkle. Zestaw jest w następującej konfiguracji:

 
Konfiguracja testowanego zestawu Mapex Horizon: 

 • Centrala 22 x 18
 • Tom 10 x 8
 • Tom 12 x 9
 • Floor Tom 16 x 16
 • Werbel 14 x 5.5 (drewniany, w kolorze zestawu)
 • Talerze 14 / 16 / 20
 • Osprzęt:
  • Statyw pod hihat
  • Statyw prosty
  • Statyw łamany
  • Statyw pod werbel
  • Stopa, tomholder
  • Nóżki do floortoma
  • Stołek

 

Sposób spakowania zestawu nie wzbudza zastrzeżeń, choć dotarł do mnie  w dość cienkich kartonach, które lubią się zmęczyć w podróży z dalekiego wschodu, jednak - o dziwo - spełniają swoją rolę ochronną, więc możemy mieć pewność, że perkusja bezpiecznie dotrze do naszego domu.

Po rozłożeniu set prezentuje się okazale, a kolor błyszczącej stali przykuwa uwagę na dłużej, mimo że jest to zwykła okleina. Po wstępnych oględzinach od razu przystąpiłem do wymiany naciągów na całym zestawie, gdyż oferowane domyślnie w tej konfiguracji nie przypadły mi do gustu. Mając na uwadze klasę zestawu zdecydowałem się po raz kolejny na Remo Pinstripe na tomy, Evans Emad I na centralę oraz Evans HD Dry na werbel. Po raz drugi apeluję do producentów bębnów - zadbajcie o dobre, markowe naciągi w swoich zestawach !

 

Dostępne wersje kolorystyczne:

[img:12]

 

Brzmienie i użytkowanie zestawu

Korpusy o grubości 7.2 mm zostały wykonane z drewna lipowego (basswood), co w rezultacie daje miękkie brzmienie tomów z wyraźnie wyeksponowaną górką i wyższym środkiem. Przejścia, dzięki zastosowaniu kulowego tomholdera, można ustawić z dużą swobodą, więc punkt przypada dla Mapexa w zestawieniu z holderami w testowanym poprzednio Pearlu Targecie. Tomy są zawieszone za pomocą niezależnego, nieingerującego w korpus zawieszenia IMS, więc jest to kolejny atut. Dodatkowo w holderze mamy możliwość zamocowania dodatkowego ramienia na talerz, na przykład splasha czy mini chiny.

[img:4]
 

Producent chwali się mocowaniem lugów na jedną śrubę, lecz nie sądzę, że przy zastosowaniu okleiny miało to większe znaczenie w kwestii brzmienia. Nieco wyżsi perkusiści mogą mieć problem z ustawieniem floora, producent w przyszłości mógłby ująć dołączenie nieco dłuższych, które nie utrudnią nikomu komfortowego ustawienia, a ułatwią wysokim perkusistom dostosowanie set-up'u pod swoje preferencje.

 

Centrala

Centrala po założeniu Emada I dostała kopa i stała się motorem napędowym całego zestawu. Nie wiem jak sprawa miała by się z innymi naciągami, jednak z Evansem, który ma to do siebie, że ratuje bębny wykonane z mniej szlachetnego drewna, sprawdza się na bardzo przyzwoitym poziomie. Myślę, że po wycięciu dziury w rezonansie mogło by być jeszcze lepiej.

 

Werbel

W kwestii werbla od lat zastanawia mnie, dlaczego producenci silą się na dołączenie do zestawów dla początkujących instrumentów wykonanych z drewna. Na dziesiątki modeli do ok. 5000 zł w marginalnych przypadkach w zestawie otrzymujemy dobry werbel, jeśli zawęzimy budżet do 3000 zł sytuacja staje się już poważna i szanse na dobrze brzmiący instrument wykonany z drewna są już bliskie zeru.

Wykonanie werbla stalowego przy masowej produkcji jest dużo tańsze aniżeli drewnianego, a stal radzi sobie w każdych warunkach - dowodem na ten argument jest fakt, iż na rynku mamy do wyboru mnóstwo instrumentów wykonanych z tego materiału, od najtańszych po high endowe, wykonane w technice bezszwowej. Zaletą stali jest relatywnie dobre brzmienie i większe możliwości stroju w dole. Tanie werble drewniane brzmią jako tako jedynie w bardzo wysokim stroju.  

Nie inaczej jest w przypadku werbla z Horizona. Po założeniu Evansa HD Dry i nastrojeniu wysoko, brzmienie jest zaledwie satysfakcjonujące, a im bardziej popuszczamy śruby tym zapada coraz większa ciemność…

Chciałbym zauważyć, że nie jest to jedynie przypadłość Mapexa. Niestety sytuacja "werblowa" u wszystkich, którzy ryzykują dołączaniem instrumentu z materiału, który stanowi budulec całego zestawu, jest taka sama, czytaj - zła. Nie jest więc to odosobniony przypadek, a przykład potwierdzający regułę.

Mapex Hoprizon do nauki w zupełności wystarczy, na pierwsze koncerty - również, pod warunkiem wysokiego strojenia, każda inna sytuacja wymagać będzie już inwestycji w droższy instrument.

 

[img:6]
 

Hardware

Hardware w użytkowaniu nie sprawił żadnych kłopotów, a jego wykonanie bardzo poprawia samopoczucie. Statywy są na podwójnych nogach, więc stabilnie stoją na ziemi i pod warunkiem, że nie ćwiczysz na bębnach do mistrzostw świata drwali, powinny sobie dać radę. Możliwości ustawień bronią się same i ustawienie stopy, statywu pod hihat lub odpowiedniego kąta nachylenia werbla nie sprawia problemów, więc tutaj punkt za solidność dla Mapexa. Dużym plusem jest dołączenie stołka T-270.


[img:11]


Jeśli chodzi o talerze to zgodnie z przewidywaniami są zrobione z bliżej nieokreślonego materiału (pewnie mosiądz, choć ich plastyczność wskazuje inaczej). Moim zdaniem zamiast tych talerzy byłoby lepiej dołączyć zestaw rozsądnych naciągów i z pewnością odbiło by się to z większą korzyścią dla osoby zakupującej perkusję Horizon.


Miejmy na uwadze fakt, że za 3000 zł otrzymujemy kompletny zestaw perkusyjny od sprawdzonej na rynku marki i oceniajmy zestaw w kategoriach "dla początkujących" bo dla takich został ten zestaw zaprojektowany.   

 [img:10]

 

Czy będzie rewolucja? Czas pokaże 

Wprowadzając serię Q Mapex  zdominował rynek. Musimy jednak pamiętać, że było to już jakiś czas temu i konkurencja zniwelowała dystans. Rewolucją jest natomiast to, że od kilku lat klienci na całym świecie zyskują coraz to lepsze zestawy w niższych cenach, w których stosuje się patenty niedostępne jeszcze kilka lat temu w najdroższych zestawach.

Horizon świetnie znajduje się w teraźniejszych realiach rynkowych i jest świetną propozycją dla perkusistów zaczynających swoją przygodę z zestawem perkusyjnym. Dla nich Horizon będzie początkiem fantastycznej przygody i to dla nich, jak wspomniałem wcześniej został stworzony ten zestaw. W ogólnym rozrachunku zestaw się broni i uważam, że w bilansie plusów i minusów jest pozycją godną rozważenia.


[img:5]

[img:7]

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

Grupa Zibi S.A.

adres:
ul. Wirażowa 119 02-145 Warszawa

Sklepy muzyczne > Mapex rozwiń listę sklepów

Pytania i komentarze odnośnie sprzętu

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz