DrumClip - Test tłumików perkusyjnych
Autor: Przemysław Głowacki • 29 maja 2014

- Wytrzymałość
- Estetyczne wykonanie
- Dołączone naklejki w celu większej kontroli nad tłumieniem
Producenci akcesoriów perkusyjnych w ostatnich latach prześcigają się w pomysłach i innowacjach. Co rok przygotowują dla nas nowości mające ułatwić czy uprzyjemnić korzystanie z zestawu. DrumClip w swojej prostocie zadziwia i zachwyca - zapoznajmy się z nim bliżej.
Music Dealer przygotował dla nas wszystkie trzy rodzaje - dwie wersję tłumików w rozmiarze Small oraz Large oraz Adapter służący do mocowania akcesoriów do obręczy bębna - jakich - czytajcie dalej.
Tłumik Small
![]() |
![]() |
![]() |
Standardowy tłumik Small został przeznaczony do bębnów o rozmiarze do 12" średnicy, lecz nie musi być to reguła - ze względu na uniwersalne mocowanie sprawdzi się również w większych bębnach. Mocujemy go podobnie jak wszystkie trzy akcesoria – od spodu obręczy. Tłumik został wyposażony w dwie naklejki - gumową oraz filcową. Za ich pomocą możemy regulować stopień tłumienia.
Przy tym tłumiku powierzchnia kontaktu z naciągiem jest naprawdę niewielka w porównaniu do porządanych efektów. Mimo możliwości montowania tego rozmiaru na większych bębnach nie przynosi to efektu - założenie clipa na bęben 16" wpłynęło w sposób ledwie słyszalny, lecz na mniejszych bębnach typu 10", 12" dzięki tłumikowi uzyskujemy wycięcie niedoskonałości stroju lub bębna - tomy zaczynają brzmieć pełniej, cieplej, mają lepiej wyeksponowane pasmo bez brzydkich ozdobników nieharmonicznych psujących sustain.
Tłumik Large
![]() |
![]() |
![]() |
Zasada montowania, wyposażenie (dodatkowe naklejki) jest identyczne jak przy powyższym, różna jest kluczowa powierzchnia kontaktu z naciągiem - tu mniej więcej dwa razy. Ten Clip został przeznaczony do bębnów o średnicy większej niż 12" i sytuacja jest analogiczna - przy mniejszych bębnach tłumienie jest z kolei zbyt drastyczne spłycając atak bębna i zbyt bardzo skraca jego wybrzmiewanie naturalne. Najlepszy efekt uzyskałem na werblu mosiężnym z dużą ilością alikwotów, typowo puszkowych, które stały się nieirytujące i nie przeszkadzające w grze.
Adapter
![]() |
![]() |
![]() |
Adapter służy do montowania akcesoriów przy obręczy bębna - może być to cokolwiek co posiada możliwość takiego montażu - lampka LED, mała kamera czy nawet telefon w dedykowanym uchwycie. Sposób montażu identyczny jak przy powyższych, tu bez kontaktu z naciągiem bębna.
DrumClip dzięki małym rozmiarom oraz unikalnemu zastosowaniu użytych materiałów jest trwały, mobilny i możesz wrzucić go gdziekolwiek - zajmuje mało miejsca i jest wręcz niezniszczalny - plastik, z którego został zrobiony jest elastyczny i trwały na zginanie.
Podsumowanie
DrumClip jest tanim (28 zł/szt.) i bardzo przydatnym gadżetem, który pozwala nam objąć kontrolę nad brzmieniem naszego zestawu. Dodatkowe atuty to duża wytrzymałość na uszkodzenia oraz bardzo małe rozmiary.
Nie zapominajmy jednak o tym, że urządzenie nie rozwiąże za nas problemu nienastrojonych werbli i nie zamieni ich w super brzmiący zestaw. Brzmienie, prócz tego, że jest w rękach, powinno być konsekwencją pracy nad nim i umiejętnościami strojenia bębnów – bez tego koniecznego minimum, akcesoria mogą okazać się nieprzydatne, jednak gdy w podstawowym stopniu potrafisz to robić – wtedy jesteś w stanie wykorzystać potencjał tego bajeranckiego clipsa. Jego zaletą na tle innych tłumików, np. żelowych, jest również to, że jest nie brudzący, nie lepi się oraz spokojnie może być zamontowany w trakcie transportu.