Warsztaty perkusyjne - wstęp
Wprowadzenie Autor: Paweł Ostrowski • 22 marca 2021Witam w materiale, w którym postaram się nasycić Cię informacjami na temat brzmienia zestawu perkusyjnego. Jest to temat bardzo obszerny, więc zaczniemy od podstaw, czyli od - techniki gry, bo wpływa ona znacząco na brzmienie zestawu. Omówię różne kwestie techniczno-brzmieniowe, jednak postaram się to zrobić możliwie obficie.
Opisywaną tematykę brzmienia podzieliłem na trzy części. W pierwszej, którą masz przed sobą, zebrałem wiadomości na temat techniki gry i jej wpływu na brzmienie, bo jak to mówią ”80% brzmienia tkwi w rękach”.
W kolejnym materiale omówię tematykę strojenia zestawu - to bardzo obfity temat, jako że strojenie zależy od wielu różnych czynników (nie bez powodu mówi się, że “ilu perkusistów, tyle technik strojenia”). Przedstawię też najbardziej charakterystyczne brzmieniowo dla konkretnych stylów muzycznych sposoby dobierania stroju (instrumentów).
Kolejny dokument zawierać będzie zbiór porad / sposobów na to jak “uratować” brzmienie, tzn. jak ulepszyć je i wydobyć z instrumentów maksymalnie dużo (np. mając zużyte naciągi, czy talerze, które nie do końca spełniają nasze oczekiwania, lub też bębny z nie najwyższej półki). Skoro czytasz materiał części pierwszej (technika), dostaniesz też kolejne, wyżej opisane.
Treść czytana jest uzupełniona o nagrany film, dołączony do wymienionych tu informacji - ilustrację filmową znajdziesz w dalszej części tekstu.
Zapraszam do lektury i mam nadzieję, że zebrana tu wiedza pomoże Ci w pracy nad brzmieniem i że zechcesz stosować ją w praktyce. Jeśli podoba Ci się ta część poradnikowa, zachęcam do subskrypcji kanału YouTube i do aktywnego śledzenia naszych filmów, bo materiałów będzie coraz więcej.
Zanim przejdę do zagadnień technicznych, małe podsumowanie. Zadajmy sobie pytanie - co wpływa na brzmienie i na które z tych czynników mamy realny wpływ?
OD CZEGO ZALEŻY BRZMIENIE i co na nie wpływa?
- Rodzaj instrumentów i ich jakość
- Sposób strojenia instrumentów
- Technika grającego
- Doświadczenie grającego
- Muzyka, którą gramy
- Akustyka miejsca, w którym gramy
- Stopień zużycia pałek, naciągów
- Forma i samopoczucie w danej chwili
- Sprzęt studyjny i nagłośnieniowy (+realizator)
- Stres
Uzbrojony w swoje własne doświadczenie zebrałem tych 10 czynników, od których zależy nasze brzmienie. Na które z nich mamy istotny wpływ? O ile jakość bębnów i talerzy ograniczona jest naszym budżetem, o ile muzyka, którą gramy (zespoły, muzycy) to już bardziej złożona wypadkowa (możliwości, przypadek, mniej lub bardziej świadomie wybory, to gdzie mieszkamy, itd.). Podobnie jak akustyka miejsca, w którym przyjdzie nam zagrać koncert - nie mamy na nią wpływu. Nie mówiąc już o sprzęcie nagłośnieniowym (chyba, że wymusimy na organizatorze w umowie określone nagłośnienie). Natomiast pozostałych kilka tu wymienionych możemy kontrolować i rozwijać - i na tym właśnie będziemy bazować.
To co jesteśmy w stanie ulepszyć i zmieniać na korzyść brzmienia:
- Warsztaty perkusyjne - wstęp
- Technika uderzania - warsztaty perkusyjne Cz. I
- Właściwe brzmienie perkusji - warsztaty perkusyjne Cz. II
- Dynamika i akcentowanie - warsztaty perkusyjne Cz. III
- Co wpływa na brzmienie perkusji ? - warsztaty perkusyjne Cz. IV
- Złe samopoczucie to zła gra - warsztaty perkusyjne Cz. V