Test: Perkusja elektroniczna Efnote 3
To jeden z lepiej wyglądających instrumentów w tym przedziale cenowym. Zestaw idealny do domu i studia Autor: Mateusz Wiewióra • 3 stycznia 2023W ostatnim czasie w nasze ręce wpadł naprawdę ciekawy sprzęt. Perkusja elektroniczna EFNOTE 3 jest tańszym odpowiednikiem flagowego modelu 7x, jednak ma równie dużo do zaprezentowania. Złożenie, jak i obsługa tego zestawu jest intuicyjna i łatwa, a idealnym miejscem do pracy będą warunki domowe oraz studyjne. Jak wypadła w naszych testach? Zaczynamy!
Pierwsze wrażenie
Instrument przychodzi w 2 dużych pudłach. W jednym kartonie znajduje się metalowy osprzęt, natomiast drugie większe pudełko zawiera bębny oraz talerze. Mając odrobinę doświadczenia w rozkładaniu perkusji elektronicznych - rozłożenie całości nie zajmuje zbyt dużo czasu. W porównaniu do innych producentów nie mamy tu do czynienia z typową ramą perkusyjną tylko zestawem 4 specjalnych statywów. Całość prezentuje się naprawdę elegancko i przykuwa oko. Talerze ze względu na swoje trochę większe rozmiary, w pozytywny sposób wpływają na postrzeganie całego instrumentu.
Zobacz test video Efonte 3:
Odczucie z gry
Uruchomienie zestawu jest intuicyjne i proste, a moduł jest bardzo ładnie wykończony eleganckim metalem. Głośność padów oraz talerzy nie odbiega w jakikolwiek sposób od instrumentów innych firm z podobnego przedziału cenowego. Testy były przeprowadzone w dwojaki sposób - na słuchawkach oraz przy użyciu wzmacniacza gitarowego. Oczywiście najlepsze brzmienie uzyskamy tylko i wyłącznie użytkując EFNOTE 3 przy pomocy słuchawek. Na pierwszy rzut ucha słychać, że próbki są naprawdę dobrej jakości.
Ilość gotowych zestawów perkusyjnych jakie zostały umieszczone w module można policzyć na palcach jednej ręki. Jednak w przypadku EFNOTE 3 to zdecydowanie „jakość nie ilość”. Użyte próbki są naprawdę przyjemne dla ucha i dzięki swoim niezbyt niskim lotom, mogą znaleźć zastosowanie zarówno w studio jak i na scenie.
Kontroler hi hat ma szeroki zakres ustawień czułości, jednak przy złej regulacji, może sprawić wiele problemów podczas gry. Pad stopy przy zastosowaniu odpowiedniego ustawieniu mechanizmu działa bardzo przyjemnie. Przy werblu zastosowano bardzo fajnie działający element wzorowany na słynnym Yamaha Groove-Wedge, który brzmieniowo spełnia w pełni swoją. Obręcze przy bębnach działają standardowo i mogą stanowić ciekawe wzbogacenie podczas gry.
Nietypowe rozmiary talerzy
EFNOTE 3 ma w swojej konfiguracji 4 talerze: Hi Hat, 2 × Crash oraz Ride. Rozmiary talerzy powodują większą przyjemność z gry niż przy mniejszych rozmiarach. Instrumenty są 3 strefowe dzięki czemu uzyskujemy większe spectrum brzmieniowe, a sam dźwięk talerzy nie kuje w uszy i nie jest bardzo sztuczny jak to zazwyczaj bywa. W bardzo dobry sposób działa opcja tłumienia za pomocą ręki - działa bardzo szybko i sprawnie.
Oczywiście biorąc kwotę jaką płacimy za zestaw, na wyposażeniu powinien znaleźć się zwykły statyw hi hat wyposażony w komplet talerzy. Takie rozwiązanie nie tylko wygląda zdecydowanie lepiej wizualnie, ale także potrafi wpłynąć na lepsze odczucia z gry. Sam materiał z jakiego wykonane zostały pady talerzy to dość miękka guma, która w bardzo dobry sposób zachowuje się pod pałką perkusyjną.
Moduł
Moduł zastosowany w EFNOTE 3 jest naprawdę przejrzysty oraz prosty w obsłudze. Mamy standardowe opcje, takie jak możliwość dostosowania zestawów brzmieniowych pod siebie, czy też łączność bezprzewodową bluetooth. Każdy z instrumentów w secie posiada szeroką możliwość strojenia - możemy zmienić dźwięk bębna czy też długość jego wybrzmienia. Ilość talerzy, z których możemy korzystać, jest zawarta w kilkunastu instrumentach. Moduł posiada możliwość łączenia się z aplikacją EFNOTE - za jej pomocą możemy pobierać m.in inne zestawy perkusyjne.
Podsumowanie
Obok EFNOTE 3 na pewno nie można przejść obojętnie - to jeden z lepiej wyglądających instrumentów w tym przedziale cenowym. W kwestii brzmieniowych instrument jest porównywalny do innych sprzętów w tej cenie. Mobilność perkusji stoi pod lekkim znakiem zapytania ze względu na budowę ramy. Z tego względu polecamy instrument zdecydowanie do celów domowych oraz studyjnych.
Zobacz także: Efnote 7 na NAMM 2022