TEST: Werbel Ludwig Supralite 14x5.5

Autor: Przemysław Głowacki • 9 stycznia 2017
Ludwig Supralite 14x5.5950 zł
9 stycznia 2017 10:00
Przemysław Głowacki Perkusista / drum-tech Dostarczył ADA MUSIC ul. Kopernika 25a 43-502 Czechowice-Dziedzice

Ludwig to prawdopodobnie najbardziej znana marka perkusyjna na świecie. Powstała w 1909 roku firma zrewolucjonizowała myślenie o zestawie perkusyjnym wyznaczając stale standardy ich konstrukcji, rozwiązań w osprzęcie i brzmieniu. Myśląc "Ludwig" przywołuje mi to momentalnie dwie rzeczy związane z tą firmą - genialne werble Supraphonic oraz stopę Speed King, która w momencie swojej premiery wyprzedziła epokę zostawiając wszystkich innych producentów daleko w tyle.

Na korzyść budowy marki wpłynął z pewnością fakt, że na Ludwigu w pewnym momencie grali najwięksi - Ringo Starr, John Bohnam czy Wielki Buddy Rich. W latach 60 czy 70 przemysł instrumentów działał nieco inaczej niż dzisiaj - nie istniały przede wszystkim powszechne media, w których mogli się reklamować, więc najlepszą formą promocji był ich wybór przez perkusistów, którzy w tych czasach kształtowali gusta nie tylko słuchaczy, ale przede wszystkim będąc inspiracją dla innych zespołów. Ludwig był "synonimem sukcesu".

 

[img:7]

 

Wspomniałem wcześniej o jednym z najważniejszych instrumentów perkusyjnych dla muzyki w ogóle - Ludwig Supraphonic. Werble te ukazywały się w różnych wersjach, początkowy jako z korpusem aluminiowym z domieszkami znany jako "Ludalloy", później Chrome Over Brass (dosłownie - chrom na mosiądzu). Zapisały się one jako najczęśniej rejestrowanymi werblami podczas nagrań. Nie sposób wymienić ilość nagrać, hitów w których ten model brał udział. Jeśli słyszysz hit z lat 60-90 to możesz z 99% pewnością obstawić, że w tym numerze gra ten werbel.

Od 1909 roku powstania Ludwig nie zwalnia tempa i prezentuje nowe instrumenty. Jednym z nich jest mający swą premierę podczas WINTER NAMM 2016 Ludwig Supralite. Nazwa nawiązuje do flagowych bębnów - Supraphonic oraz Acrolite. Werbel jest sklafysikowany przez producenta jako "dobrze wyglądający, świetnie brzmiący i kosztujący uczciwie" - dzięki firmie ADA Music mam przyjemność przetestować czy to rzeczywiście prawda. Do dzieła.

 

[img:3]

 

Budowa

Korpus werbla stanowi stal o grubości 1.5 mm. Panuje błędne przekonanie, że ten materiał jest najmniej szlachetnym ze wszystkich do budowy werbli. Otóż z pewnością jest najtańszym materiałem, łatwiejszym w obróbce i eksploatacji niż jakiekolwiek drewno. Od zawsze powtarzam, że lepszy jest jakikolwiek werbel stalowy w zestawie od tych domyślnie dodawanych z drewna, ponieważ jaki by ten werbel nie był zawsze się jakoś obroni i do pewnego momentu producenci o tym doskonale wiedzieli dodając je do zestawów - vide Pearl Sensitone w seriach Export, a potem VBX/VML itp.

Prawdą jest też, że rozstrzał jakościowy werbli ze stali jest bardzo duży - od podstawowych chińskich instrumentów za 200 zł po super amerykańskie customy za złotych trzy tysiące, jednak mimo użycia tego samego materiału różnice pomiędzy nimi są znaczące. Supralite zalicza się w moim mniemaniu do półki średniej wszystkich mi znanych werbli ze stali.

 

[img:1]

 

Został wyposażony w solidne obręcze 2.3 mm, super gustowne i eleganckie Tube Lugi, porządną maszynkę i mosiężne sprężyny (znacznie czulsze niż ich stalowe odpowiedniki). Żałuję, że naciąg uderzany spełnia rolę "antykurz", niestety wygląda jak papier od drukarki i brzmi całkiem podobnie, więc w moment wymieniłem go na klasycznego Ambassadora.

Werbel wygląda naprawdę bardzo dobrze, stal została pokryta chromem i wypolerowana na efekt lustra. Mi się ten widok nigdy nie znudzi. Gdy patrzysz na ten instrument to od razu zdajesz sobie sprawę, że to nie jest "kolejny stalowy werbel z zestawu za 100 zł" tylko instrument, który spełnia pierwszy zasadniczy warunek - naprawdę wygląda dobrze. Czas było by go złoić.

 

[img:5]

 

Brzmienie

Stal to stal - zasadnicza jej zaleta to duży zakres stroju, w którym werbel ma szanse zabrzmieć dobrze. Zacząłem rzecz jasna od możliwie najniższego. Mimo zdefiniowanego charakteru stali werbel brzmi krótko z racji na swoją głębokość 5.5" i serio bardzo "w dole". Nie ma typowego dla "szmacianych" werbli plastikowego "panczu", więc w grze z innymi instrumentami doskonale wkleja się w mix nie wychodząc przed szereg i nie dominuje innych instrumentów. Cienki korpus stalowy pozwala grać na nim delikatnie i w dalszym ciągu go słyszeć, barwa zmienia się płynie wraz z zastosowaną dynamiką.

Po kilku dobrych chwilach przeszedłem do sukcesywnie wyższego stroju, choć wiele nazwało by go "średnim". Tu momentalnie po uderzeniu zaczęło się odzywać charakterystyczne "jęczenie" i wszystkie alikwoty, które może są i fajne jak grasz z gitarami i ich nie słyszysz - wtedy dają one fajny oddech, ale jak grasz solo, to werbel gra Ci "na wciąż" i wcale nie myśli przestać po uderzeniu. W ruch poszły "żelki" które wycięły to czego nie lubię i momentalnie granie na werblu nabrało innego, komfortowego wymiaru. Instrument nie ma już dyskotekowego brzmienia uderzanej pufy, tylko konkretny strzał i pazur.

 

[img:4]

 

Zastosowanie średniego stroju momentalnie pchnęło mnie do działań "chyba jeszcze trochę do góry". Przypomniały mi się czasy, gdy nie uznawałem innego stroju niż wysoki - werbel zaczął wyraźnie wybijać się na tle reszty zespołu co zmusza do trzymania się na posterunku i kontrolowania dynamiki gry.

Bólem wielu werbli w wysokim stroju jest to, że po podciągnięciu w brzmieniu zostaje tylko uderzenie w deskę, pierdnięcie sprężyn i nic poza tym - werbel staje się płaski i bez wyrazu. Supralite ciągle zachowuje charakter - atak jest szybki i wyraźny, jednak werbel cały czas brzmi - po rimshotcie cały czas rozróżniasz składowe brzmienia i potrafisz wyraźnie oddzielić atak naciągu, odpowiedź sprężyn i samego korpusu. Słyszysz, że to cały czas werbel i wcale nic się nie zepsuło - dokładnie tak ma brzmieć.

 

[img:2]

 

Podsumowanie

Werbel idealnie wpisuje się w hasło producenta "good looking, great sounding, priced right" bo dokładnie taki właśnie jest. Jego zaletą, którą góruje nad innymi werblami w podobnej cenie (Supralite kosztuje około 950 zł) jest to, że brzmi naprawdę dobrze w szerokim zakresie stroju, dzięki czemu znajdzie robotę w wielu zespołach. Raczej nie ma szans się stać klasykiem jak jego starszy brat Supraphonic, jednak doskonale kontynuuje spuściznę tego producenta i myśl perkusyjną.

 

Pytania i komentarze odnośnie sprzętu

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz