PORADNIK: Jak poprawić brzmienie werbla?
Autor: Mateusz Wiewióra • 5 marca 2021Werbel nie przez przypadek nazywany jest sercem zestawu, patrząc na rolę jaką pełni w perkusji. Jednak nie każdy instrument brzmi niesamowicie, ale istnieją metody mogące poprawić jego brzmienie. Poniżej znajdziecie kilka punktów, które zdecydowanie Wam w tym pomogą.
1. Odpowiedni Naciąg
Werbel jest najbardziej skomplikowanym bębnem w zestawie i bardzo wiele czynników wpływa na dźwięk, jaki wydaje. Dobrej jakości naciąg uderzany oraz rezonansowy może znacząco poprawić jego brzmienie, nawet w przypadku tych najtańszych instrumentów. Nie wiecie jaki naciąg wybrać? Nic straconego. Zapoznacie się z naszym artykułem dotyczącym naciągów, dostępnym pod tym linkiem.
2. Tłumienie
Temat tłumiących żelków perkusyjnych poruszaliśmy już w artykule dostępnym tutaj, jednak istnieje dużo więcej sposobów na poprawienie brzmienia poprzez tłumienie naciągu. Kawałek chusteczki higienicznej przylepiony do naciągu lub naklejenie kawałka taśmy typu graffer, to równie popularne metody, które są niezwykle skuteczne. Nie należy zapominać o tłumiku, jaki nosimy cały czas ze sobą, czyli portfelu. Umiejscowienie go w górnej części werbla skutecznie nam go wytłumi, sprawiając, że będzie bardziej selektywny.
Nie każdy jednak wie, że dolny naciąg również może podlegać tłumieniu. Trzeba jednak pamiętać o fakcie, że zbyt duże tłumienie dolnego naciągu może całkowicie pozbawić instrument wybrzmienia, a sprężyny nie będą "odzywać" się zbyt dobrze.
3. Wyższy strój instrumentu
Odpowiednie strojenie werbla ma naprawdę duże znaczenie, jeśli zależy nam na lepszym brzmieniu. Wyższy strój pozwala na pozbycie się dużej ilości źle brzmiących przydźwięków, co ma istotne znaczenie w tańszych instrumentach. W sytuacji, kiedy nie lubimy zbyt wysokiego brzmienia, będziemy musieli werbel bardziej wytłumić.
4. Dobrej jakości sprężyny perkusyjne
Każdy element, z którego zbudowany jest werbel ma znaczenie, a złe sprężyny mogą destrukcyjnie wpłynąć na końcowe brzmienie instrumentu. Podobnie jak ze wszystkim - im taniej, tym gorzej, co oznacza, że nie warto kupować najtańszych rozwiązań. Dzięki internetowi możemy sprawdzić jaki charakter brzmienia uzyskamy, kupując dany model sprężyn, więc unikniemy niepotrzebnego ryzyka, kupując w ciemno. Poniższe wideo może być bardzo w tym pomocne.
5. Obręcze
Głównym zadaniem obręczy perkusyjnej jest odpowiednie ustawienie naciągu, co w rezultacie wpływa znacząco na strojenie instrumentu i brzmienie. Dobrej jakości obręcz może sprawić, że zarówno strojenie instrumentu, jak jego dźwięk, będzie znacznie lepsze. W pierwszej kolejności należy sprawdzić czy korpus werbla nie jest krzywy (dzieje się tak często w przypadku starszych i tańszych instrumentów), bo w takim przypadku bez jego wyprostowania obręcz nie będzie leżeć prawidłowo. Jak konkretny model obręczy wpływa na brzmienie? Podobnie jak w przypadku poprzedniego punktu pomocny będzie materiał wideo.