PORADNIK: Clear czy Coated? - jaki naciąg wybrać?
Autor: Mateusz Wiewióra • 9 września 2020Naciąg clear czy coated? To pytanie stawia przed sobą każdy początkujący perkusista. W tym krótkim poradniku postaramy się opisać dwa najbardziej popularne rodzaje naciągów perkusyjnych.
Typy naciągów
1. Naciągi typu Coated
Tego typu naciągi posiadają specjalną szorstką powłokę, dzięki której brzmienie instrumentu, na którym jest użyty, jest cieplejsze i będzie oferował krótsze wybrzmienie niż w przypadku naciągów Clear.
Naciągi Coated są także słusznym wyborem kiedy mamy zamiar używać miotełek perkusyjnych. Niestety w przypadku naciągów typu Clear jest to niemożliwe ponieważ miotełki będą się ślizgać po powierzani naciągu i nie otrzymamy charakterystycznego szumiącego brzmienia.
2. Naciągi typu Clear
W odróżnieniu od naciągów Coated, naciągi Clear są przezroczyste - niewyposażone w żadną powłokę. Dzięki temu ich brzmienie jest bardziej ostre i posiadające dłuższe wybrzmienie.
Przeznaczenie
Naciągi Coated idealnie sprawdzą się w lżejszych gatunkach muzycznych, takich jak jazz, pop czy funk gdzie głośność nie jest dominującą kwestią. Rozważając naciągi do muzyki jazzowej warto przyjrzeć się naciągom imitującym naturalną skórę, jak np. Remo Fiberskin.
Naciągi Clear idealnie sprawdzą się w muzyce rockowej i metalowej gdzie jest potrzebne mocne brzmienie, które będzie się przebijać przez ostre brzmienie gitar.
Liczba warstw
Oprócz powłoki jaką posiadają naciągi możemy rozróżnić je ze względu na ich budowę. Na rynku dostępne są przede wszystkim dwa główne rodzaje - naciągi jednowarstwowe i naciągi dwuwarstwowe.
Naciągi jednowarstwowe przez fakt, że są cieńsze - sprawdzą się idealnie w lżejszych gatunkach muzycznych. Pojedyncza warstwa pomaga w dłuższym wybrzmieniu bębnów, co umożliwia osiągnięcie pełniejszego brzmienia i soundu.
Naciągi dwuwarstwowe stworzone zostały do mocniejszych gatunków muzycznych gdzie wytrzymałości została postawiona na pierwszym miejscu. Naciągi dwuwarstwowe idealnie nadadzą się także do sal prób, ze względu na swoją dłuższą żywotność.