Czy Miotełek Perkusyjnych używa się tylko w jazzie?
Autor: Mateusz Wiewióra • 8 października 2021Miotełki Perkusyjne od zawsze kojarzone były przede wszystkim z muzyką jazzową. W obecnych czasach z racji ewolucji muzyki oraz szeroko pojętej techniki perkusyjnej - pogląd ten już nie obowiązuje. Ilość modeli miotełek perkusyjnych powoduje, że jesteśmy w stanie wykorzystać je w każdym gatunku muzycznym.
1. Budowa miotełki perkusyjnej
Miotełka Perkusyjna składa się z wielu cienkich pręcików, połączonych ze sobą za pomocą specjalnej obudowy. Ich budowę możemy rozróżnić ze względu na sposób rozkładania. Zdecydowaną większość stanowią modele, gdzie pręciki są chowane do środka. Istnieją modele bez takiej możliwości i pręciki są rozłożone na stałe. U niektórych producentów można spotkać połączenie miotełki perkusyjnej i pałki, co jest przydatne w sytuacji kiedy musimy dokonywać szybkich zmian.
2. Materiał wykonania
W kwestii materiałów z jakich wykonane są pręciki miotełki - to głównie metal i nylon. Produkty wykonane z metalu dają bardziej ostrzejsze i głośniejsze brzmienie - nylon jest delikatniejszy. Oprócz zestawu perkusyjnego miotły wykorzystać można także podczas gry na cajonie czy innych instrumentach perkusyjnych.
3. W jakim gatunku należy wykorzystać miotełki perkusyjne?
Nie ma tylko jednego gatunku, w którym można miotełki perkusyjne wykorzystać. Doskonale sprawdzą się zarówno w jazzie, jak popie czy muzyce latynoskiej. Traktowanie ich jak pałki daje znakomity efekt, bo uzyskamy wtedy bardzo interesujące brzmienie (delikatniejsze, z nieco rozmytym atakiem).
4. Miotełka Perkusyjna a inne instrumenty
Oprócz oczywistego zastosowania przy zestawie perkusyjnym - miotełki można wykorzystać również przy innych instrumentach. Istnieją nawet specjalne modele do gry na cajonie, dzięki czemu nabiera nowego wymiaru brzmieniowego. W przypadku instrumentów nie wchodzących w skład instrumentów perkusyjnych - to kwestia indywidualna. Jak już są takie zabiegi podejmowane, to zdecydowanie w muzyce eksperymentalnej.