Poradnik: Bijak perkusyjny - jaki wybrać?
Autor: Mateusz Wiewióra • 24 maja 2021
Zestaw perkusyjny z racji na swoją specyfikę - ma wiele elementów wpływających na jego ogólne brzmienie. Bez wątpienia jednym z takich elementów jest bijak, którego jest naprawdę wiele rodzajów. Postaramy się Wam pomóc w jak najlepszym wyborze tego elementu dla Waszych potrzeb.
1. World Max BB2
Klasyczny twardy filcowy bijak do stopy perkusyjnej. Wymiary filcowej główki to średnica 49 mm; wysokość 30 mm natomiast wymiary pręta to średnica 6.3 mm; długość całkowita 180 mm. Naprawdę świetny stosunek jakości do ceny.
2. Gibraltar SC3262
Drewniany bijak do stopy w kolorze naturalnym dający mocny atak bębna basowego oraz ostre, skupione brzmienie. Długość pręta to 15.9 cm i grubość 6 mm. Idealne rozwiązane na mocniejsze klimaty.
3. Tama BSQ10S
Miękki bijak do stopy to znakomite rozwiązanie jeśli chcemy uzyskać znacznie cichsze brzmienie bębna basowego z jednoczesnym zachowaniem feelingu podczas gry. Są różne sposoby wyciszania centrali (tłumiki, naciągi siateczkowe, poduszki) ale ten jest najprostszy i najszybszy - wymaga wyłącznie wymiany bijaka w stopie perkusyjnej.
4. VIC FIRTH VKB5
Innowacyjny bijak do stopy firmy Vic Firth zaprojektowany tak, aby zapewnić idealne wyważenie środka ciężkości oraz niewiarygodne poczucie równowagi. Duży trzonek z klonu i zredukowana wielkość filcowej główki dają równomierne rozłożenie ciężaru od góry do dołu, czego wynikiem jest płynniejsza akcja i większa kontrola na całym zakresie dynamiki. Opracowany we współpracy z legendarnym perkusistą i pedagogiem Peterem Erskine'em. Przystosowany i przetestowany z perkusistami w różnych gatunkach muzycznych.
5. DANMAR 206 CLASSIC
To wysokiej jakości bijak wykonany z filcu, posiadający okrągłą główkę i czarny trzonek. Sprzętu firmy Danmar używają topowi perkusiści na całym świecie, tacy jak: Vinnie Paul-Pantera, J.R. Robinson, Tre Cool czy Lars Ulrich.
6. Tama bijak Accu-Strike
Końcówka wykonana z gumy, główki takie są seryjnie stosowane w stopie Speed Cobra model 2016. Bijaki gumowe charakteryzują się nieco twardszym, bardziej punktowym brzmieniem w porównaniu do bijaków filcowych. Dodatkowo są bardziej trwałe - ścierają się w znacznie wolniejszym tempie.Bijaki do stóp Iron Cobra oraz Speed Cobra posiadają wymienne główki (żeby wymienić końcówkę nie trzeba kupować całego bijaka z trzonkiem).
7. Vater bijak Vintage Bomber
Bijak amerykańskiej marki Vater, model Vintage Bomber. Zaprojektowany we współpracy z perkusistą Otisem Brownem III, wykonany z korka i pokryty miękkim syntetycznym materiałem. Imituje stosowane w pierwszej połowie XX wieku bijaki z owczej wełny dające brzmienie bębna basowego charakterystyczne dla muzyki jazzowej z tamtego okresu.
8. Vic Firth VKB1
Profesjonalny bijak amerykańskiej marki Vic Firth z główką filcową. Filc jest najbardziej klasycznym i popularnym materiałem z którego produkuje się bijaki - wydobywa z bębna basowego brzmienie nieco bardziej rozmyte i ciepłe w porównaniu do bijaków z twardszych materiałów, takich jak guma czy drewno. Bijak o oryginalnej konstrukcji - pozwala na ustawienie w dwóch pozycjach, dzięki czemu możemy grać bardziej płaską, większą bądź mniejszą powierzchnią, w zależności od tego jakiego dźwięku w danym momencie potrzebujemy.
9. Vic Firth VKB4 bijak piankowy
Bardzo miękki i cichy bijak marki Vic Firth. Dedykowany do cajonu lub do zestawu perkusji elektronicznej celem wyciszenia hałasującej stopy. Okrągła, piankowa główka bijaka generuje pełny i ciepły basowy dźwięk o wyraźnym ataku.
10. PEARL DB-150
Pearl DB-150 to wysokiej jakości, dobrze wyważony bijak filc/plastik. Uzyskujemy dzięki niemu możliwość zróżnicowania brzmienia na ostrzejsze bardziej punktowe lub bardziej miękkie - z delikatniejszym atakiem. To bardzo dobrze wyważony bijak szczególnie polecany tym lżej grającym.