PORADNIK: Jaką stopę perkusyjną wybrać?
Autor: Mateusz Wiewióra • 22 lipca 2020
Stopa perkusyjna to jedyny bęben w całym zestawie, który obsługuje się za pomocą specjalnego mechanizmu, a nie pałki perkusyjnej. W dzisiejszym odcinku pomożemy w wyborze stopy perkusyjnej dostosowanej do naszych potrzeb.
![[img:1]](/img/artykuly/zdjecia/poradnik-jaka-stope-perkusyjna-wybrac-101918.webp)
Stopy perkusyjne mimo, że zewnątrz wszystkie wyglądają bardzo podobnie - potrafią się w znaczącym stopniu różnić. Ze względu na ilość pedałów stopy perkusyjne możemy podzielić na dwa rodzaje - stopy pojedyncze oraz stopy podwójne.
1. Stopy pojedyncze
Ceny pojedynczych mechanizmów zaczynają się od około 115 zł, a kończą na kwotach oscylujących w okolicach 2.500 złotych. Dwa najbardziej popularne rodzaje mechanizmów, dzięki którym platforma stopy "pobudza" bijak do działania, to mechanizm oparty na łańcuchu oraz mechanizm oparty na pasku.
1a. Różnice pomiędzy mechanizmem łańcuchowym i mechanizmem opartym na pasku
Łańcuch z punktu widzenia wytrzymałości powinien być bardziej trwały niż rozwiązanie oparte na pasku. Sama wytrzymałość nie jest główną różnicą. Istotne jest także odczucie podczas naciśnięcia samego pedała. Stopy oparte na mechanizmie wydają się bardziej twarde w odczuciu gry niż jest to przypadku paska.
Mechanizm oparty na łańcuchu
Mechanizm oparty na pasku
1b. Mechanizm typu direct
Trzecim nieco mniej popularnym mechanizmem jest mechanizm typu direct, czyli oparty na sztywnym połączeniu. Takie rozwiązanie jest idealne dla wszystkich, którzy potrzebują stopy, dzięki której będą mogli grać bardzo szybkie przebiegi - np. w muzyce metalowej. Sztywne połączenie jest także najbardziej wytrzymałe z wszystkich wymienionych.
1c. Stopy na platformie oraz bez
Kolejnym elementem różniącym stopy perkusyjne jest obecność platformy lub jej brak. Platforma powoduje, że stopa chodzi bardziej płynnie i użytkowanie jest bardzo komfortowe. Niestety obecność platformy idzie w parze z większą wagą samej stopy. Kiedy potrzebujemy stopy na krótkie koncerty lub chcemy odciążyć nasz kręgosłup na rzecz lżejszej torby z hardware - lepiej wybrać rozwiązanie bez platformy.
Stopa oparta na platformie
![[img:7]](/img/artykuly/zdjecia/poradnik-jaka-stope-perkusyjna-wybrac-101924.webp)
2. Podwójne stopy
Najczęściej jest to zestaw dwóch pedałów umożliwiających granie uderzeń w jeden bęben basowy obiema stopami. Bijaki znajdują się po jednej wybranej stronie (w zależności od tego czy jesteśmy lewo czy prawo nożni) eliminując potrzebę posiadania dwóch bębnów basowych. W kwestii rozwiązań technicznych jakie w nich występują - są dokładnie takie same jak w stopach pojedynczych. Oba pedały łączy specjalny wałek, który zapewnia płynną pracę całości.
Nie jest prawdą stwierdzenie, że podwójna stopa nada się tylko do metalu czy mocnego rocka. Muzycy wykonujący jazz, pop czy fusion również wykorzystują podwójna stopę, dzięki czemu ich gra jest zdecydowanie pełniejsza i bogata w więcej brzmień.