PORADNIK: Jaki stołek perkusyjny wybrać?

Autor: Mateusz Wiewióra • 2 czerwca 2020
2 czerwca 2020 12:00
Mateusz Wiewióra Infodrum.pl

Istnieje wiele publikacji dotyczących wyboru odpowiedniego stołka perkusyjnego, jednak w większości przypadków jest to przegląd oferty konkretnego sklepu perkusyjnego. Postanowiliśmy przeanalizować temat pod każdym możliwym kątem biorąc pod uwagę kilka kryteriów.

Wybór odpowiedniego stołka przeanalizujemy pod kątem: zastosowania, kształtu siedziska, ceny oraz dostępnych akcesoriów. Nie oznacza to jednak, że każdy stołek występuje tylko w jednej kategorii. Propozycje powtarzają się, dzięki czemu każdy może wybrać odpowiedni dla siebie produkt biorąc pod uwagę najważniejszy wyznacznik.

 

[img:1]

 

Zastosowanie

1. Krótkie występy

Lekkie stołki idealnie nadadzą się na krótkie koncerty, kiedy zależy nam na jak najmniejszej wadze naszej torby ze statywami. W takim przypadku nie musimy kupować krzesła z najwyższej półki i wybrać stołek za niezbyt wygórowane pieniądze jak np:

 

[img:2]

Tama HT130 stołek

 

[img:3]

Pearl D790

 

[img:4]

Dixon Invader PSN-9280

 

[img:5]

Gibraltar 5608

 

Wszystkie powyższe stołki posiadają mechanizm oparty na gładkiej rurce zapewniającej płynną regulację i niższą wagę niż stołki z gwintowaną regulacją wysokości. Osobiście nie polecamy najtańszych stołków ze skokową regulacją wysokości, takich jak np. Dixon Invader PSN-9270 ze względu na bardzo szybkie wyrabianie się całego mechanizmu wysokości. Przy wyborze stołka warto też zwrócić uwagę na dostępność części zamiennych, takich jak siedziska czy nogi.

 

2. Długie występy i wielogodzinne ćwiczenie

W takich przypadkach występuje potrzeba nabycia sprzętu nie tylko wytrzymałego, ale przede wszystkim bardzo wygodnego. Stołki firmy Tama z serii 1'St Chair posiadają bardzo duże siedziska, które są również bardzo wytrzymałe:

 

[img:6]

Tama 1'St Chair Round Rider XL HT830B stołek

 

[img:7]

Tama 1'St Chair HT850BC

 

[img:8]

Tama 1'St Chair HT750BC Ergo-Rider

 

W przypadku stołków z najwyższej półki mamy do czynienia z hydraulicznym systemem wysokości. Polega to na minimalizowaniu drgań, podobnie jak w przypadku foteli kierowców montowanych w autobusach czy samochodach ciężarowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu nasze plecy podczas wielogodzinnego grania są w bardzo wysokim stopniu odciążone. Inni producenci również w swojej ofercie mają tego typu produkty:

 

[img:9]

DW 9120AL

 

[img:10]

Roland RDT-SH 

 

[img:13]

Gibraltar 9608HM

 

Pneumatyczna regulacja to nie jedyny sposób na jak najbardziej komfortową pozycję za perkusją. Można wybrać rozwiązanie z gwintową regulacją wysokości, które oferowane jest w zestawie z oparciem zapewniającym odciążenie pleców podczas wielogodzinnego grania:

 

[img:11]

Pearl D2500BR

 

[img:12]

Mapex T775  

 

[img:14]

Gibraltar 9608MB

 

Kształt siedziska

1. Okrągłe siedzisko

To najbardziej popularny kształt dostępny na rynku oraz wśród kupujących. Okrągłe siedziska można podzielić przede wszystkim ze względu na materiał z jakiego są wykonane. Welur oraz winylowe poszycie to wykończenie stosowanie u większości producentów i w jak największej liczbie modeli. 

 

[img:15]

Pearl D-1000SPN

 

[img:16]

Tama HT430BC

  

2. Siedziska motocyklowe

To drugi najpopularniejszy rodzaj siedzisk stosowanych w stołkach perkusyjnych. Kształt ten ma zapewnić trochę inne ułożenie nóg, co ma wpłynąć na większy komfort gry. Nie oznacza to jednak, że stołki z okrągłym siedziskiem są mniej wygodne - wszystko jest sprawą dość indywidualną. W przypadku siedzisk motocyklowych, podobnie jak w okrągłych, dominującym materiałem jest welur oraz winyl.

 

[img:18]

Tama 1'St Chair Wide Rider HT530B

 

[img:19]

Mapex T765A 

 

[img:20]

Basix DT410

 

[img:17]

Dixon PSN9100M

 

3. Inne rodzaje siedzisk

Istnieje wiele innych modeli dostępnych na naszym rynku dla wszystkich, których nie zadowalają tradycyjne rodzaje.

 

[img:21]

Big Foot DT907D

 

Jak widać jest to specjalny model siedziska, który ma za zadanie odciążenie prostaty i kości ogonowej. Taki patent zapewnia większy komfort gry oraz ma przeciwdziałać w powstaniu schorzeń ww. części ciała.

 

[img:22]

Dixon Kinde Professional PSN-K900

 

[img:23]

Dimavery DT-120

 

[img:24]

Yamaha DS950

 

Możliwości finansowe

1. Do 150 zł

Niestety te widełki cenowe nie oferują zbyt dużo możliwości. Dysponując taką kwotą warto poszukać czegoś na rynku wtórnym, jednak jeśli koniecznie potrzebujemy nowego stołka, to Mapex T200 Dixon PSN9260T są najbardziej przystępnym sprzętem w tej kategorii cenowej.

 

2. 150 - 350 zł

Ten przedział umożliwia nam zakup sprzętu z płynną regulacja wysokości, co jest bardzo użyteczną funkcją. Tama HT130Dixon PSN9280 i Mapex T550A prezentują naprawdę dobrą jakość, wystarczającą nie tylko na godzinne użytkowanie, ale na dłuższe siedzenie - szczególnie w przypadku dwóch ostatnich wymienionych pozycji.

 

3. 350 - 500 zł

Za tą sumę można już nabyć stołek, który będzie spełniał swoje zadanie również podczas wielogodzinnego korzystania. W tym przedziale cenowym znajdziemy różne rodzaje siedzisk oraz regulacji wysokości.

 

[img:25]

Dixon PSN9290

 

[img:26]

Drumcraft Pure DT-410

 

[img:27]

Tama HT250

 

[img:28]

DW 5100

 

4. 500 - 1000 zł

Ten przedział umożliwi nam zakup stołka na długie lata. Zakup sprzętu z górnej półki, oprócz najwyższej jakości, umożliwi nam rozbudowanie naszego stołka w przyszłości o oparcie (chodzi o oparcie stworzone pod konkretny model stołka).

 

[img:29]

DW 9100AL

 

[img:30]

Mapex T765A

 

[img:31]

Yamaha DS950

 

[img:32]

TAMA HT830R

 

5. Powyżej 1000 zł

Zdecydowana większość propozycji w tym przedziale cenowym to stołki, w których wyposażeniu znajduje się oparcie.

 

[img:33]

Pearl D2500BR

 

[img:34]

DW 9120AL

 

[img:35]

Tama 1'St Chair Round Rider XL Custom

 

[img:36]

TAMA HT741B

 

Zajmujemy się stołkami dostępnymi tylko na naszym rodzimym rynku, jednak warto wspomnieć o chociażby stołkach Porter & Davis oferujących, oprócz wielkiej wygody, również system nagłośnieniowy. Trochę szerzej opisaliśmy ten temat tutaj.

 

Akcesoria

Głównym akcesorium w kwestii stołków perkusyjnych są oparcia. Znacząca część producentów posiada w swojej portfolio rozwiązania pasujące do kilku modeli. Oparcie Yamaha BKS110 pasuje do modeli DS-950 i DS-1100, a montaż opiera się na 4 śrubach. Wcześniej wspomniane stołki marki Tama z serii 1'st chair posiadają jedno oparcie, które pasuje do wszystkich modeli z tej serii. Oparcie do stołków DW wygląda na najmniej wytrzymałe, co związane jest z niską ceną:

 

[img:37]

DW DW9100BR

 

Gibraltar, podobnie jak inni producenci, posiada oparcie dostosowane do kilku swoich modeli. Jednak jest to jedyny producent mający w ofercie oparcie pasujące do praktycznie wszystkich stołków - Gibraltar Gubr. Montaż jest bardzo prosty - wystarczy przykręcić oparcie za pomocą dwóch śrub do mechanizmu wysokości. 

 

[img:38]

 

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz