Console Solutions - polska myśl techniczna podbija Europe
Największym utrapieniem realizatorów, którzy obsługują wiele zespołów i współpracują z wieloma firmami, jest zakup własnego stołu do realizacji. Console Solutions (dawniej mr-technika) postawiło na składanie tańszych, ale równie skutecznych rozwiązań dla rynku.
Zaczęło się od rozwiązań dedykowanych dla systemu GrandMA2, który w swojej istocie, jeśli weźmiemy cenę podstawowego stołu czyli GrandMA2 light, jest strasznie drogi i stać na niego (czasami nawet nie) tylko firmy rentalowe. Marek Ratuszny, pomysłodawca całego projektu wpadł na pomysł, żeby połączyć rozwiązania mobilne producenta i zamknąć je w funkcjonalnym i szytym na wymiar casie dorzucając od razu wszelkie peryferia potrzebne do obsługi oprogramowania. Bazując na dostępnych oryginalnych „Wingach” stworzył pełnoprawną i funkcjonalną konsolę, która okazała się być dobrą alternatywą dla pełnego stołu, a wyróżnia się prawie o połowę niższą ceną.
Idąc tym tropem, rozwijanie i oficjalna produkcja tego typu rozwiązania okazała się hitem na skale nie tylko Polską, ale również Europejską, a „alternatywne powierzchnie sterujące” produkcji Console Solutions na stałe wpisały się jako tańsza, ale równie dobra alternatywa dla pełnych rozwiązań.
Dzięki coraz większej popularności mogliśmy zrobić przegląd rozwiązań Console Solutions podczas Prolight+Sound 2019, tym razem nie skupiając się na rozwiązaniu dla światła, które znamy, tylko na nowości, czyli rozwiązaniu dla dźwięku. Na żywo mogliśmy zobaczyć m.in. pakiety sterujące wspomnianej GrandMA2, czy Vista EX by ChromateQ, ale skupimy się na dość ciekawym rozwiązaniu dla Allen-Heath dLive i Waves LV1.
Widząc zdjęcia przed Frankfurtem, niezbyt byłem przekonany do tego typu rozwiązania, ponieważ producent nie zastosował fizycznych enkoderów i faderów, tylko poszedł o krok dalej i pakiet jest wyposażony w dwa ekrany dotykowe z funkcją multitouch. Powstaje podstawowe pytanie, jaki komfort pracy dają fadery na ekranie dotykowym i tu ku mojemu zaskoczeniu po prezentacji Marka, mogę śmiało stwierdzić - duży! Idealnie dobrane ekrany, multitouch działa bez zarzutu, dzięki czemu podniesienie 3 suwaków na raz nie stanowi problemu.
Dodatkowo, dLive obsługuje funkcje precyzyjnego przesuwania faderów, gdy przytrzymamy sobie suwak i będziemy przeciągali palec w bok zmniejszymy czułość ruchu, co za tym idzie będziemy w stanie bardzo precyzyjnie ustawiać parametry.
Samo wykonanie pakietu robi wrażenie, wszystko jest starannie spasowane, ładnie zrobione podświetlenie pasujące do kolorystyki producenta softu, funkcjonalne szuflady i schowana klawiatura, możliwość ustawienia ekranu w kilku pozycjach daje pełną swobodę konfiguracji pakietu do własnych potrzeb.
Co ciekawe, rozwiązania te dostrzegają również producenci pełnych konsol i oprogramowania, tak jak Allen-Heath, który zaprezentował rozwiązanie CS również na swoim stoisku.