

Nowości od Clair Brothers na targach Prolight + Sound 2019
Odbywające się na przełomie maja i kwietnia targi we Frankfurcie, to największa impreza branżowa poświęcona tematyce sprzętu nagłośnieniowego, oświetleniowego oraz technik komunikacji i multimediów. Spośród kilku tysięcy wystawców, szczególną uwagę przyciągnęła na swoje stanowisko legendarna już firma braci Roy’a i Gene Clair wraz z szeregiem nowych produktów nagłośnieniowych.
Najważniejszą z premier okazała się być kolumna 10SPOT - ta nietypowa konstrukcja typu point-source, wyróżnia się 45-stopniową dyspersją wertykalną i horyzontalną w układzie asymetrycznym (90 stopni u góry i 135 stopni u dołu) oraz wyposażona została w 10-calowy głośnik współosiowy(1" HF, Voice Coil Diameter: 2.5"). Dzięki swej uniwersalnej budowie, produkt ten znajdzie wiele zastosowań; przede wszystkim jako odsłuch pośrodku sceny, tzw. frontfill oraz jako kolumna balkonowa lub mały, przenośny system.
Clair Brothers 10SPOT
Drugimm prezentowanym systemem liniowym był Clair Brothers jest KIT CURVE - oparty na 12-calowym wooferze i dwóch driverach kompresyjnych z cewką 3", którego zestaw tworzą elementy ułożone z maksymalnie 6 modułów. Charakteryzują się one 15-stopniową dyspersją wertykalną i 90-stopniową horyzontalną.
Zastosowany został tutaj specjalnie zaprojektowany falowód TrueFit o pokryciu asymetrycznym, który można otrzymać w dwóch pre-konfigurowanych wersjach lub bezpośrednio dostosować do danego pomieszczenia. Wszystkie falowody wykonane są drewna, precyzyjnie przycinanego maszynami CNC. Moduły można zarówno podwiesić, stackować jak i umieścić na statywach.
Clair Brothers KIT CURVE
Trzymając się tematu systemów liniowych, uwagę przyciągał także C10. Tradycyjny model modułu o trójdrożnej konstrukcji w kompaktowej obudowie(Bi-Amp z pasywną sekcją Passive Mid/Hi), wyróżniający się robiącymi wrażenie parametrami - 50Hz - 20kHz (+/- 3dB) | (-10dB) 54Hz - 22kHz Single Cabinet, 137 dB SPL. Jeżeli chodzi o przetworniki, to są to 2x10", 1x3.5" i 1x1.4" (cewka 1.75"). Na pokładzie znajduje się również falowód Clair TrueFit.
Do kompletu z nowymi systemami, nie mogło zabraknąć subwooferów. Tutaj szczególną uwagę przykuwa model 12Sx, który cechuje się zaskakującymi parametrami w bardzo kompaktowej obudowie. Mowa o 12-calowym przetworniku, który po dostarczeniu mocy 800W - skutecznie zapewnia 121 dB SPL w zakresie częstotliwości 33 - 125Hz.
Clair Brothers C10