Billy Cobham na Festiwalu PalmJazz w Gliwicach
Billy Cobham z zespołem odwiedzi wkrótce Gliwice. To bardzo zaskakująca informacja, która uświetni tegoroczny festiwal PalmJazz, organizowany przez Centrum Kultury Jazovia w ramach dziewiątej już edycji Festiwalu. Koncert odbędzie się w Centrum Kultury Jazovia na 3 piętrze (sala koncertowa).
Bilety w cenie 100 PLN można nabyć na stronie www.ticketmaster.pl. Bilet na ten koncert upoważnia również do wstępu na wcześniejszy koncert tego dnia - Leszek Kułakowski Quintet // PalmJazz Festival, który odbędzie się w Jazovii o godzinie 18:00 - 2 piętro (sala galeryjna).
Zespół Billy Cobhama wystąpi w składzie:
- Billy Cobham - perkusja
- David Dunsmuir - gitara
- Michael Mondesir - bas
- Steve Hamilton - instrumenty klawiszowe
- Camelia Ben Naceur - instrumenty klawiszowe
Cytując informacje ze strony organizatora, przypomnijmy biografię tego wielkiego perkusisty...
Billy Cobham to żywa legenda muzyki, nie tylko jazzowej. Zdobył rozgłos na przełomie lat 60. i 70., gdy nawiązał współpracę z trębaczem jazzowym Milesem Davisem, a zwłaszcza z występów w The Mahavishnu Orchestra. Wywarł wpływ na wielu muzyków młodszej generacji. W 2007 roku muzyk został sklasyfikowany na 46. miejscu listy 50 najlepszych perkusistów rockowych według Stylus Magazine. Umiejętnie miesza gatunki, poruszając się pomiędzy nimi w sposób mistrzowski.
Urodził się wprawdzie w Panamie, ale już we wczesnym dzieciństwie jego rodzina przeniosła się do Nowego Jorku. Tam Billy Cobham rozpoczął naukę w High School of Music and Art, którą ukończył w 1962. Początek lat 70. to zainteresowanie się Billy Cobhama muzyką fusion i współpraca z takimi muzykami jak: zespół Brecker Brothers, gitarzysta John Abercrombie i z Milesem Davisem. Wziął m.in. udział w nagraniu płyt Live-Evil i A Tribute to Jack Johnson. Billy Cobham zrewolucjonizował sposób gry na perkusji i hi-hacie. Następnie artysta nawiązał współpracę z gitarzystą Johnem McLaughlinem (album My Goal's Beyond) po czym, w 1971, założył razem z nim zespół The Mahavishnu Orchestra, który miał się stać jednym z symboli muzyki fusion. Z zespołem tym nagrał Billy Cobham dwa pierwsze albumy studyjne oraz jeden album live, wydany po latach jako The Lost Trident Sessions (1999).
W maju 1973, ciągle jako członek The Mahavishnu Orchestra, Cobham nagrał swój pierwszy album solowy, zatytułowany Spectrum, uznany po latach za jeden z najlepszych albumów epoki w kategorii fusion; w nagraniu albumu wzięli udział m.in. Jan Hammer z The Mahavishnu Orchestra oraz gitarzysta Tommy Bolin, który kilka lat później został członkiem zespołu Deep Purple. Tuż przed ostatnim tournée The Mahavishnu Orchestra, pod koniec 1973, Cobham wziął udział w nagraniu wspólnej płyty Santany i Johna McLaughlina, zatytułowanej Love Devotion Surrender; wziął też udział w tournée promującym płytę. W 1980 współpracował z Jackiem Bruce w zespole Jack Bruce & Friends a 1994 wziął udział w przedsięwzięciu Stanley Clarke, Larry Carlton, Billy Cobham, Najee and Deron Johnson LIVE AT THE GREEK w Greek Theatre w Los Angeles.
Początek XXI wieku przyniósł szereg albumów sygnowanych nazwiskiem Billy Cobhama, m.in. w 2006 Drum n voice 2 - powrót do źródeł muzyki fusion z lat 70. ub. stulecia, z udziałem takich muzyków jak m.in.: Jan Hammer, Buddy Miles, John Patitucci, Jeff Berlin, Dominic Miller. Koncert Cobham to zawsze muzyka najwyższej próby.