25 października 2018 13:00
Anna Konopka INFOMUSIC.PL

RELACJA: Young Drum Hero 2018

Młodzi zagrali na wysokim poziomie, ale zabrakło im charyzmy. "Poziom był bardzo wyrównany, ale nikt nas nie zachwycił na tyle by przyznać nagrodę Grand Prix" - powiedział nam Jerzy Piotrowski, przewodniczący jury konkursu Young Drum Hero, legendarny perkusista SBB.  

Konkurs gry na zestawie perkusyjnym Young Drum Hero trwał dwa dni w Państwowej Szkole Muzycznej w Opolu w ramach 27. Drum Festu. Nikt z uczestników tegorocznego Young Drum Hero nie zdobył najwyższego wyróżnienia konkursu - nagrody Grand Prix. Nikt nie zdobył również pierwszej lokaty. 

 

W składzie jury oceniającego muzyków byli: perkusista SBB Jerzy Piotrowski, perkusista Mariusz Mocarski, redaktor naczelny „Perkusisty” Maciej Nowak oraz sekretarz jury i szef Drum Festu Wojciech Lasek.

Jurorzy przyznali ex aequo dwa II miejsca, a także ex aequo dwa III miejsca w grupie młodszej, natomiast w grupie starszej - ex aequo trzy II miejsca. 

- Poziom konkursu był wysoki i bardzo wyrównany. Zabrakło jednak kogoś, kto byłby w stanie nas zaskoczyć swoimi umiejętnościami, zadziwić charyzmą - tłumaczy perkusista SBB.

 [img:1]

[img:2]

Adrian Trepka, miejsce II

 

Jerzy Piotrowski, legenda polskiej perkusji, podkreślił, że szansę na najwyższe nagrody pojawiły się przez moment w grupie młodszej u dwóch uczestników. 

- Trzeba dużo pracować. To jedyna droga do tego by osiągnąć poziom, który będzie satysfakcjonować wszystkich - jury i wykonawców - dodał pan Jerzy.

 

[img:3]

Jakub Hausman ze specjalną nagrodą od Jerzego Piotrowskiego, miejsce II

 

W grupie uczestników do lat 16, drugą lokatę ex aequo, a także specjalną nagrodę Jerzego Piotrowskiego otrzymał Jakub Hausman z Grudziądza.

- Na perkusji gram około 4 lata, a zaczęło się od ogłoszenia, które wypatrzyłem w szkole. Zapisałem się na zajęcia z perkusji, bo tam było mniej osób - tłumaczy. 

- Moim pierwszym nauczycielem był Maciej Gburczyk, teraz uczę się u Roberta Markiewicza, perkusisty Organka - opowiada.

 

[img:4]

Jakub Pastuszka, miejsce II

 

Jakub, którego idolem jest Russ Miller, startował w Young Drum Hero po raz drugi. Uczestnicy Young Drum Hero stwierdzili zgodnie: „Chcemy więcej takich konkursów”.

- To sprawdzian sił, ważna jest też ocena znanych ludzi. W domu ćwiczę z książek, internetu i to co podpowiadają nauczyciele - dodaje Jakub.

 

[img:5]

Jan Pieniążek, miejsce III

 

Jednym z nagrodzonych z drugiej grupy wiekowej (do lat 23) był Jakub Pastuszka z Kończyc Małych, który zdobył drugie miejsce ex aequo. 

- Aktualnie jestem w trzeciej klasie liceum. Na bębnach gram od 6 lat. Moje poczucie rytmu odkryła nauczycielka w szkole podstawowej. Przez jakiś czas miałem słomiany zapał, raz grałem, raz nie. To dzięki rodzicom, którzy mnie motywowali, zdałem sobie sprawę, że chcę grać na bębnach. Teraz jakby ktoś mi zabrał perkusję, to nie wiem co by było - śmieje się.

 

[img:6]

Maksymilian Myłek, miejsce III

 

Jakub również startował już na Young Drum Hero.

- Dopiero teraz udało mi się zająć jakieś miejsce na podium, więc ta cała praca się opłaca. Teraz więcej się uczę, ćwiczę, dużo oglądam bębniarzy, słucham muzyki - mówi Jakub Pastuszka, którego fascynuje jazz, jazz fussion i jazz rock.

- Świadomie korzystam z internetowych lekcji znanych perkusistów, wybieram się też na warsztaty na żywo. W Polsce to trudniej mi powiedzieć, na czym nie byłem - śmieje się Jakub.

Młody muzyk jest pod opieką prof. Adama Buczka. Obecnie perkusja zajmuje mu nawet 6 godzin dziennie.

- Wszystko kręci się wokół bębnów. Jeżdżę z kolegami na jam session, wciąż ćwiczę technikę i umiejętności - dodaje.

Do perkusyjnych guru Jakub zalicza takie gwiazdy jak Dave Weckl czy Louie Palmer.

Jedno z trzecich miejsc w młodszej grupie zdobył Jan Pieniążek.

- Na ten konkurs przyjechałem do Opola już drugi raz. Wykonanie nie wyszło do końca, jak chciałem, ale tak bywa. Nagroda jest chyba zasłużona - ocenia swój występ Jan Pieniążek.

- Moim zdaniem trzeba więcej takich konkursów, bo w Polsce nie ma wielu miejsc gdzie młodzi bębniarze mogą się sprawdzić. Dla mnie to ważne, chcę się kształcić dalej w tym kierunku - dodaje.

 

[img:7]

Marceli Dziurleja, miejsce II

 

Perkusistów dziś jest więcej i więcej potrafią

- Dziś młodzi grają na dużo wyższym poziomie niż to było w moich latach - mówi Jerzy Piotrowski.

- Wynika to chyba z dostępu do materiałów szkoleniowych, one po prostu są. Świadomość i wiedza wykładowców mają bardzo wysoki wpływ na wykształcenie tej młodej kadry. Niezmiennie liczą się chęci, również popularyzowanie gry na perkusji jest większe niż dawniej - wylicza.

 

[img:8]

Stanisław Aleksandrowicz, miejsce II

 

Juror Young Drum Hero przyznał, że zdobywanie wiedzy perkusyjnej jest współcześnie znacznie łatwiejsze.

- Z mojego punktu widzenia i doświadczenia zawsze preferuję jednak pracę. Jestem w stu procentach przekonany, że nie ma innej drogi. Trzeba spędzić ogromną ilość czasu przy instrumencie. Nic samo się nie wydarzy - kończy.

Laureaci tegorocznego Konkursu Gry na Zestawie Perkusyjnym Young Drum Hero otrzymali sprzęt marki Zildjian, Yamaha oraz Vater. Wśród głównych nagród rzeczowych były zestawy talerzy A Custom, Low Volume, pojedyncze talerze Oriental, A Custom oraz pałki i akcesoria Zildjian.

 

[img:9]

Komisja (dosyć) czujnie oceniała występy uczestników...

 

LAUREACI

grupa 1 (do lat 16)

II miejsce: 

  • Marceli Dziurleja 
  • Jakub Hausman - nagroda specjalna Jerzego Piotrowskiego

 

III miejsce:

  • Maksymilian Myłek
  • Jan Pieniążek

 

grupa 2 (do lat 23) 

II miejsce:

  • Stanisław Aleksandrowicz
  • Jakub Pastuszka
  • Adrian Trepka

 

[img:10]

Maćkowi Nowakowi ewidentnie spodobała się nagroda Pana Jerzego... "ech gdyby mieć te parę lat mniej i też wziąć udział" - mógłby pomyśleć w chwili zadumy Pan Naczelny.

 

Dziękujemy organizotorom za zaproszenie i gratulujemy wszystkim uczestnikom.

 

więcej: drumfest.pl
Akustyczne
reklama
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz