10 października 2017 00:00
Anna Konopka INFOMUSIC.PL

RELACJA: Znamy zwycięzców Young Drum Hero 2017!

Za nami finał Young Drum Hero, konkursu dla młodych perkusistów, który odbył się w ramach trwającego Drum Festu w Opolu. Zdaniem jury złożonego z profesjonalnych muzyków z Polski i zagranicy, na szeczólne wyróżnienie zasłużył Olaf Rykała. Sprawdź, jakimi umiejętnościami wykazał się laureat nagrody Grand Prix i jak wypadli inni nagrodzeni perkusiści.

Konkurs Young Drum Hero trwał przez dwa dni w Państwowej Szkole Muzycznej w Opolu podczas 26. Drum Festu. Przez cały weekend swoje możliwości prezentowało 20 młodych perkusistów z całej Polski w dwóch kategoriach wiekowych: do 16 lat oraz dla uczestników, którzy 16 lat już ukończyli.

 

[img:2]

Od lewej: George Kollias, Russ Miller, Dariusz "Daray" Brzozowski, Maciej Nowak, Paweł Ostrowski

 

Ich styl, technikę i ogólną prezentację oceniało jury złożone z zawodowców, którzy po konkursach prowadzili także warsztaty perkusyjne. Byli to:

 

  • Russ Miller z USA, jeden z najlepszych sesyjnych bębniarzy na świecie, współautor przeszło 400 albumów nagranych w różnych stylach
  • George Kollias z Grecji, członek amerykańskiej grupy Nile, wykładowca, kompozytor, poruszający się w ciężkich brzmieniach jak death metal, brutal metal
  • Dariusz „Daray” Brzozowski, były bębniarz grupy Vader, członek Huntera i norweskiej legendy metalu Dimmu Borgir
  • Maciej Nowak, redaktor naczelny magazynu „Perkusista”

 

Zdaniem jury najlepiej zagrał Olaf Rykała z Żabnicy koło Żywca, który na bębnach gra od siódmego roku życia. W jego repertuarze znalazły się utwory: pierwszego dnia „System” Brotherly, a podczas etapu finałowego - "Smells Like Teen Spirit" w interpretacji Roberta Glaspera.

 

Zwycięzca Young Drum Hero 2017 - Olaf Rykała

 

- Glasper zagrał tę piosenkę na fortepianie, a jego kolega na kontrabasie. Natomiast ja dołożyłem do tego swój pomysł - opowiada laureat, który na końcu konkursowego występu wykonał również swoje solo perkusyjne.

- Cały czas pracuję nad swoją oryginalnością, brzmieniem i stylem - zaznacza Olaf.

Czym obecnie zajmuje się laureat Young Drum Hero?

- Przede mną matura, kończę też II stopień szkoły muzycznej na profilu klasycznym. W planach mam zdawanie na jazz do Akademii Muzycznej - opowiada.

Olaf przyznaje, że jest samoukiem.

- W szkole muzycznej ćwiczę na sztabkach, marimbach, wibrafonach, ale nie mam tam zestawu perkusyjnego - opowiada Olaf.

 

[img:21]

Olaf Rykała

 

Jury: Najważniejsza była wszechstronność i  umiejętności

Co przekonało jury w jego występie?

- Byliśmy jednomyślni. Pierwszego zagrał bardzo skomplikowane rzeczy, naprawdę mnie to urzekło. W tej grze była dynamika i w ogóle chłopak grał ponad swój wiek, jakby miał dużo więcej doświadczenia w studiu i na scenie - przyznaje Dariusz „Daray” Brzozowski.

- Grać przed bębniarzami to również duży stres, sam konkurs nim był, ale Olaf był pewny siebie. Podobała nam się jego wszechstronność gry w różnych stylach i oryginalność - mówi juror. 

Na korzyść laureata przemawiał ciekawie dobrany repertuar, m.in. oryginalny cover utworu Nirvany.

- Drugiego dnia Olaf również nas zaskoczył. Sam pracuję nad dynamiką, więc jak widzę grę takiego 18-latka, to jestem w szoku - mówi.

 

[img:3]

Daniel Połeć

 

Słowa uznania należą się również laureatom z poszczególnych kategorii.

- Bardzo podobał nam się występ Jana Pieniążka z młodszej grupy, on był dużo ponad wszystkie występy. Od razu nazwaliśmy go „Johnny Cash” – żartuje Dariusz Brzozowski.

- Według nas w przyszłości Janek będzie jeszcze lepszym bębniarzem. Rozmawialiśmy m.in. o tym, że ma świetnie ustawione ręce czy nogi. Zastanawialiśmy się jakiego on może mieć nauczyciela - śmieje się.

 

Young Drum Hero 2017 - Laureaci do lat 16

 

 Zdaniem jury, niektórzy wykonawcy zaszkodzili sobie nietrafionym doborem piosenek. 

- To nie chodzi o to, czy jury piosenka się spodoba, tylko czy wykonawca dobrze się w niej czuje - podpowiada „Daray”. 

- Sam mam podobnie. Niektóre utwory łatwiej się słucha niż gra. To często jest potem walka - uważa.

Jakie wskazówki miał dla uczestników George Kollias?

- Jeśli jesteś bębniarzem, nieważne jakim, to i tak staraj się ćwiczyć w różnych stylach. Ważny jest relaks i umiejętność czerpania radości z gry - tłumaczy George Kollias, jeden z jurorów.

 

Young Drum Hero - Laureaci powyżej 16 lat

 

Młodzi chcą się sprawdzać i usłyszeć rady od swoich idoli

Dlaczego młodzież przyjeżdża na takie konkursy? Do finału dostał się m.in. Wiktor Szklarz z Tychów. Zaprezentował ciężkie granie, m.in. takich grup jak Korn i Epica.

- Dobrze się czuję w takim repertuarze, kocham te zespoły. Bardzo lubię melodyczny metal i rocka. Chciałem to pokazać na konkursie, ale lubię też zagrać bluesa, jazz i pop - wymienia Wiktor Szklarz.

- Gram od pięciu lat na bębnach, ale już jakiś czas codziennie ostro trenuję na bębnach akustycznych. Zdecydowanie wiążę przyszłość z muzyką. Przyjechałem tu pewnie, bo jestem świadomy swoich umiejętności. Chciałem poddać się ocenie jury, a przy okazji zobaczyć warsztaty z Georgem Kolliasem, który zachwyca prędkością, ale i z Russem Millerem - mówi młody muzyk.

 

[img:4]

Filip Preisner

 

Ze starszej grupy w Young Drum Hero prezentował się też  Piotr Szałajko.

- Zgłosiłem się na konkurs żeby zagrać i pokazać się szerszej publiczności. To jedna z motywacji do ćwiczenia gry. Poza tym chciałem poznać ludzi z branży, pasjonatów takich jak ja - mówi Piotr Szałajko z Bielska-Białej, który gra od 10 lat na bębnach, ma swój zespół Identyczni i wydał z nimi płytę z autorską muzyką. 

- Poza tym podczas tego festiwalu można pograć na zestawach na ogół niedostępnych. Wybieram się też na warsztaty - dodaje Piotr.

 

[img:5]

 

Okazuje się, że ocena gry przez muzycznych idoli dla młodzieży wiele znaczy.

- Na takim konkursie można dostać rzetelną opinię profesjonalistów o swojej grze. To moje pierwsze takie doświadczenie. Liczę, że dowiem się, co mogę poprawić, co ulepszyć - uważa Jan Kulik z Bielska-Białej, z grupy do 16 lat.

 

Laureaci Young Drum Hero 2017

Grand Prix - Olaf Rykała

Grupa do lat 16

  1. Jan Pieniążek 
  2. Dagmara Karandys 
  3. Filip Preisner

Grupa powyżej lat 16

  1. Daniel Połeć 
  2. Adrian Trepka 
  3. Natalia Krząkała

 

Zdjęcia z Young Drum Hero 2017

[img:6]

[img:7]

[img:9]

[img:10]

[img:18]

[img:19]

[img:20]

[img:17]

[img:11]

[img:12]

[img:15]

[img:16]

[img:14]

[img:13]

Akustyczne
reklama
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz