WYWIAD: Fedor Filimonov | Apostate

Grube książki i szczupłe kobiety, czyli Fedor z Apostate! 20 września 2012
20 września 2012 12:43

Apostate to zespół pochodzący z Czech. Jedną z najciekawszych rzeczy, które można znaleźć na jego temat jest to, że tworzą go sami Rosjanie. Muzyka zespołu jest bardzo emocjonalna i okraszona ciekawymi tekstami, które w połączeniu z ich występami na żywo na zawsze zapadają w pamięć.

Odkrywając ten zespół wiedziałem, że będą wielcy. Myślę, że są na dobrej drodze, by stać się formacją na rangę światową. Jednym z jasnych punktów grupy jest perkusista Fedor Filimonov, z którym miałem okazję porozmawiać. Udało mi się nakłonić go do wywiadu na temat zespołu, który robi furorę wszędzie tam, gdzie się pojawi.

 

Kamil Galus: Witaj Fedor! Wielu czytelników tak naprawdę nie wie kim są Apostate i wiele na tym tracą. Czy mógłbyś opisać swój zespół w kilku słowach?

Fedor Filimonov: Jasne. Pięciu facetów z masą osobistych problemów.

 

Niedawno zakończyliście trasę po Europie. Co możesz powiedzieć na temat samej trasy? Spodobała Ci się? Który gig był najlepszy?

Trasa była fantastyczna. Mam wrażenie, że ludzie zaczynają rozpoznawać nasz zespół. To trochę przytłaczające widzieć ludzi, którzy śpiewają Twoje utwory. Zwłaszcza w krajach, gdzie język angielski nie jest zbyt popularny.

 

[img:2]

 

Posiadasz endorsement TRX cymbals. Co możesz powiedzieć na temat tych blach?

Dawniej używałem talerzy od Zildjiana, więc zdaje sobie sprawę, jak powinny brzmieć dobre blachy. TRX nigdy mnie nie zawiodło, są to ręcznie kute talerze o najwyższej jakości. Utwierdzam się w przekonaniu, że ta firma produkuje najlepsze crashe i ride'y na dzisiejszym rynku.

 

Oczywiście nie może zabraknąć pytania na temat perkusji i hardware'u jakiego używasz na co dzień.

Gram na Ddrum Dominion Ash i podwójnej stopie Iron Cobra z bijakami od Axisa. Reszta hardware'u to stojaki od Gibraltara i Pearla.

 

 

Tego lata Apostate wydało nową EPkę. Prawie wszyscy zauważyli, że zmieniliście swoje brzmienie. Jaka była inspiracja do tworzenia tego rodzaju muzyki? Nowa EPka wydaje się być bardziej ekspresyjna w porównaniu do 'Seaborn', która była raczej cięższym materiałem.

Inspiracją były ostatnie 12 miesięcy naszego życia, kiedy wiele rzeczy uległo zmianie, gdy po raz pierwszy wyruszyliśmy w trasę. Jeden tydzień w trasie to jak rok normalnego życia. Wróciliśmy do domu jako inni ludzie. Jako inny zespół. EPka doskonale to uchwyca.

 

Gdzie nagraliście EPkę?

Bębny nagraliśmy w studiu Faust w Pradze. Gitary nagraliśmy w domu, a wokale zostały nagrane w naszej prywatnej sali prób przy pomocy naszego przyjaciela Jakuba z Momma Knows Best. EPka została zmiksowana i zmasterowana w Mangled Audio w Manchesterze przez Marka Jonesa.

 

 

Zauważyłem, że teksty są bardzo ważną częścią muzyki Apostate. Wiem, że jesteś ich autorem. Powiedz, o czym to wszystko jest?

Każdy może interpretować je na własny sposób. Te teksty są bardzo osobiste i mają odniesienie zarówno do kilku wydarzeń w moim życiu, jak i do wydarzeń w życiu zespołu. Uproszczając, cała EPka jest o zespole, który nigdy nie będzie w stanie istnieć nawet przez kilka dni bez spieprzenia swoich spraw przez kogoś lub przez coś.

 

Apostate to pięciu Rosjan, którzy pochodzą z Czech. O co w tym chodzi? Wydaje się, że jest to jedna z bardzo ważnych spraw dla Twojego zespołu. Jak się poznaliście?

Szczęśliwy zbieg okoliczności, stary! To jest to. Nikki i ja uczyliśmy się w tej samej szkole i tak to się zaczęło. Później nagraliśmy gówniane demo i znaleźliśmy resztę chłopaków.

 

[img:3]

 

Grasz w innych zespołach? Może posiadasz jakieś własne projekty?

Kilku z nas próbowało nowych doświadczeń tu czy tam, aczkolwiek żaden z tych projektów nie wypalił. Jeśli posiadasz zespół, który jest dla Ciebie priorytetem, zajmuje Ci to wiele czasu. Szczególnie gdy w tym samym czasie studiujesz lub pracujesz.

 

Znam wielu ludzi którzy sądzą, że Apostate to znakomity zespół. Co powiesz na temat jakiejś wytwórni? Czekacie na coś naprawdę dużego czy chcecie pozostać niezależni?

Im więcej gramy, tym mniej chcę podpisać kontrakt z jakąkolwiek wytwórnią. Wytwórnie istnieją by zdzierać z zespołu. Podpiszą z Tobą kontrakt kiedy jesteś na tyle duży, by przynieść im zyski. Lecz jeśli wyrobisz swoją markę samemu, nie widzę sensu by pakować się w jakiekolwiek kontrakty.

 

 

Kiedy możemy spodziewać się płyty długogrającej?

Po trasie w Stanach Zjednoczonych lub kiedy zdobędziemy pieniądze by ją nagrać.

 

Możemy spodziewać się nowych teledysków?

Mogą pojawić się nowe teledyski do utworów z AAO, ale jeszcze nie mogę ujawnić żadnych informacji na ten temat.

 

Apostate definiuje siebie jako 'noir'. Mógłbyś to wytłumaczyć?

Piszesz najlepsze utwory kiedy znajdujesz się w najciemniejszym miejscu. To jest to.

 

 

Jakie są Twoje osobiste inspiracje?

Grube książki, szczupłe kobiety.

 

Które z ostatnich wydawnictw wywarły na Tobie największe wrażenie?

Te nie należą do najnowszych, ale: While She Sleeps - This Is The Six, Reverend and the Makers - The State Of Things, Landscapes - Life Gone Wrong i Work Drugs - Absolute Bearing.

 

Jaka była najbardziej szalona przygoda Apostate?

Jeśli Ci powiem, kilku członków zespołu może nie być w stanie ponownie przekroczyć słowackiej granicy. W trasie dzieje się wiele szalonych rzeczy i czasami to co się tam wydarzy musi tam pozostać.

 

 

Gdzie odbył się najlepszy koncert Apostate? Opowiedz o tym.

St. Petersburg, Rosja. To było szalone, sprzedaliśmy cały merch zanim koncert się rozpoczął. Ludzie znali teksty, byli naprawdę podekscytowani widząc nas na scenie. Cały gig miał niezapomnianą atmosferę. To było absolutnie szalone. Na pewno jedno z naszych ulubionych miast na zawsze.

 

Z jakimi zespołami lubisz dzielić scenę?

Ready Set Fall, Tasters.

 

Jakie plany na przyszłość?

Wyruszamy w trasę po Europie pod koniec października i mamy już zarezerwowane trasy na 2013 rok, które zamierzamy już niedługo ogłosić.

 

Ostatnie słowa są dla Ciebie.

Dziękuję za wasze wsparcie, jesteśmy naprawdę wdzięczni za każde ciepłe słowa kiedy gramy w Polsce.

 

Pozostałe wywiady
WYWIAD: Krystian Czarnecki | GEWA Music GmbH Rozpoczynamy serię wywiadów z ludźmi mocno zaangażowanymi w kreowanie rynku perkusyjnego w Polsce. To osoby często niewidoczne medialnie, bez których nasz lokalny biznes perkusyjny nie miałby szans funksojonować WYWIAD: Patrycja Betley-Napierała Patrycja Betley-Napierała to postać doskonale znana na polskim rynku perkusyjnym. Artystka wszechstronna, perkusjonistka doskonale władającą technikami gry na cajonie, Bodhranie i wielu innych instrumentach perkusyjnych. Nadarzyła się... WYWIAD: Mariusz Duda | Riverside, Lunatic Soul Mariusz Duda Riverside, Lunatic Soul 28 września 2018 roku ukazał się siódmy długogrający album zespołu Riverside zatytułowany „Wasteland”. Lider formacji, Mariusz Duda, zgodził się porozmawiać ze mną w Gdańsku, tuż przez... WYWIAD: Virgil Donati Z australijskim wirtuozem perkusji rozmawiamy o podejściu do grania, jego sposobach na utrzymanie znakomitej formy i wyrażaniu twórczości. - Po tylu latach w zawodzie po prostu gram. Ćwiczę pomysły i koncepcje, które pochodzą z mojej... WYWIAD: Dirk Verbeuren Tegoroczna jesień wyraźnie obfituje w perkusyjne wydarzenia, a festiwale przeplatają się licznymi warsztatami oraz pokazami, które w naszym kraju obrastają coraz bardziej w ilość, ale też w jakość. Jednym z głośniejszych perkusyjnie dni... WYWIAD: Artur Rojek O tym jak został muzykiem i promotorem, a także o planach na nową płytę opowiada Artur Rojek, wokalista, autor tekstów, kompozytor oraz pomysłodawca i dyrektor artystyczny OFF Festivalu w Katowicach. - Na gitarze zacząłem grać na... WYWIAD: Piotr Metz - Mam wrażenie, że dziś muzyka jest raczej jednorazową chusteczką, którą po wytarciu nosa wyrzucamy do kosza. Z tym się nie zgadzam, buntuję się. Czy wygram? Mam wątpliwości, ale próbuję - mówi Piotr Metz, dziennikarz, szef muzyczny... O kondycji polskich sklepów... (wywiad) W związku z otwarciem nowego salonu Pro Drum w Krakowie, które zbliża się do nas wielkimi krokami, postanowiliśmy porozmawiać z Jakubem Sochackim - właścicielem firmy, który opowiedział nam o swojej perkusyjnej pasji oraz filozofii, jaką...
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz